Free cookie consent management tool by TermsFeed Policy Generator Update cookies preferences

AHE – svatá trojice prváku na 2.LF

Datum: 
16.12.2024

Již v roce 2021 se překopal dosavadní systém výuky na 2. lékařské fakultě. S touto studijní revolucí vznikl i nejobávanější předmět prvního ročníku – AHE, tedy spojení anatomie, histologie a embryologie.

Úvod

Hlavním důvodem byl vzájemný překryv těchto dříve dvou rozdělených předmětů (anatomie a histologie – embryologie). Jedná se o dva odlišné pohledy na lidský organismus. Anatomie se věnuje především makroskopické stavbě lidského těla, zatímco v histologii se na ty stejné tělní struktury budete dívat skrz okulár mikroskopu. I proto by se tento předmět dal popsat souhrnným názvem – morfologie lidského těla.

AHE tedy v sobě zahrnuje společné časti obou předmětů. Ostatní témata, která se do téhle kombinace nevešla (zejména v oblasti buněčné biologie), byla přesunuta do jiných předmětů, především do tehdy nově vzniklého předmětu Buňka.

Pojďme si to nepříjemné vyjasnit hned ze začátku. Pouze pro splnění zápočtu z AHE je nutné složit za celý rok 14 písemných testů, 8 ústních zkoušení a 2 popitevní pohovory. Zní to děsivě? Ano. Dá se to zvládnout? Samozřejmě.

Pokusím se vám stručně představit jednotlivé úseky tohoto předmětu, abyste sami viděli, že není potřeba být raketovým vědcem k tomu, aby se vám podařilo tím vším prokousat.

Zimní semestr

Pohybová soustava

Začínáme jak jinak než pohybovým systémem. Adaptace na vysokoškolský systém nemusí být zpočátku snadná, i proto se začíná vcelku zlehka. Přesto však doporučuji nasednout na tento anatomicko-histologický vlak co nejrychleji. Pojmy týkající se kostí pro vás zpočátku mohou být nesrozumitelná cizí slova, ale nebojte se, brzy vám začnou dávat smysl. První zkoušení z kostry končetin je takovým příjemným přivítáním na fakultě zvlášť kvůli tomu, že na přípravu je spoustu času.

Není však radno nechat se omámit úvodním úspěchem, protože hned v příštím týdnu na vás čeká písemný test z kloubů končetin, který leckterého prváka dokáže zaskočit.

Na scénu pak vstoupí obávané svaly končetin, které jsou všeobecně považovány za jeden z nejtěžších zápočtových testů především kvůli velkému objemu požadované látky.

Asi jste pochopili, že zatím k žádnému velkému propojení mezi anatomií a histologií nedochází. Výše zmíněná témata jsou čistě anatomická. Proto po nich následuje první a taky poslední čistě histologický test z tkání. Ze stejného tématu budete ve stejném týdnu vyzkoušeni ústně. Při zkoušení si vytáhnete jeden z probíraných preparátů a společně se zkoušejícím ho budete pozorovat v mikroskopu.

V dalším týdnu se od končetin přesunete k tématu trup, kde se budete učit o svalech, kloubech i kostech zároveň. Podobným už jste si ale prošli u končetin, takže vám to určitě půjde mnohem lépe od ruky.

Zimní pitevny

Ani jste se nenadáli a už je před vámi zimní pitevna. Během jednoho týdne budete každé odpoledne trávit několik hodin na pitevně a prakticky se učit svaly, cévy, nervy a topografii končetin + svaly a vybranou topografii trupu. Pro více informací o pitvách doporučuji přečíst článek – Anatomické pitvy . Na konci týdne se skládá páteční popitevní pohovor. Pro mě to byl osobně jeden z těch stresovějších týdnů, ale nebojte se, ve finále je úspěšnost vysoká a po poctivé přípravě se vám to určitě povede. Navíc to můžete jít oslavit na tzv. popitevák.

Poté, co jste měli v hlavě jen pitvy, se vracíte do běžného provozu. A s tím přichází i příjemná změna v podobě lebky, ze které jste následně také ústně zkoušeni.

Leckdo by zapomněl, že součástí předmětu je i embryologie. Ve větší míře se s ní setkáte právě před Vánoci, kdy je trochu zvláštně zkombinovaná v jednom písemném testu společně se svaly hlavy a krku.

Oběhová a mízní soustava

Po vánoční pauze následuje velmi oblíbené téma srdce. Doporučuji však myslet trochu do budoucna a začít i trochu přemýšlet nad testem z oběhové a mízní soustavy, který následuje hned po zkoušení ze srdce a zpravidla bývá mnohem náročnější než zmiňované zkoušení.

Ani v zimním zkouškovém na AHE nezapomenete, protože se kromě zkoušek z jiných předmětů budete muset připravit na 2. ústní zkoušení z histologie, které se také nese ve znamení krve, oběhové a mízního systému – už vidíte to propojení?

Letní semestr

Orgánové soustavy

Jestli ne, tak v letňáku si to zaručeně uvědomíte. Na řadu jdou totiž orgánové soustavy – GIT (trávicí systém), dýchací systém a močopohlavní systém. Znalosti z anatomie a histologie se vám začnou spojovat v komplexní celek, který potom zužitkujete u jednotlivých testů. Učení na ně bylo pro mě mnohem příjemnější v porovnání s telefonním seznamem svalů, který jsme museli v zimě umět nazpaměť. Histologicky si potom tyto 3 témata osvěžíte v dalším preparátovém zkoušení.

PNS

Následuje možná trochu složitější periferní nervový systém. Základem vám budou znalosti ze zimní pitevny, ale rozhodně vám k testu stačit nebudou, protože se do světa nervů ponoříte mnohem hlouběji. Ale ta pravá sranda ještě teprve přijde.

CNS

CNS (centrální nervový systém) je totiž taková kapitola sama o sobě. S vnějším popisem struktur si zde opravdu nevystačíte. Mnohem důležitější je pochopit, jak mezi sebou dané struktury interagují a jaké mají funkce. Ale pozor, nesnažím se říct, že by CNS mělo být nutně náročnější než zbytek, ale je to zkrátka úplně něco jiného. Obsahově je toho opravdu hodně, a proto je toto téma rozděleno do dvou testů a jednoho zkoušení. Zkoušení má navíc 2 části – prvně probíhá na mokrých preparátech na pitevně (obdobně jako třeba u srdce), a poté se přesouváte za jiným zkoušejícím, který s vámi řeší především snímky z magnetické rezonance. Ze začátku vám bude CNS připadat nepochopitelné, ale dejte tomu čas a možná budete překvapeni, jak vás to nakonec bude bavit. Speciálně na řezy mozkem a magnetickou rezonanci se doporučuji zúčastnit tradiční nalejvací přednášky, kterou organizují experti z řad doktorů i studentů.

Mezi písemné testy z CNS je ještě vložen test z endokrinního systému. U něj se budete věnovat pro změnu spíš histologii, protože z anatomického pohledu se jedná o poměrně jednodušší záležitost.

Letní pitevny

A už je to tu zas, čeká vás další týden na pitevnách. Na CNS budete moct na chvíli zapomenout, protože tentokrát se na pitevnách učíte o orgánových soustavách, topografii hlavy, krku, mediastina, břišní dutiny a pánve. Probíhají podobně jako v zimě a spolehněte se, že díky zkušenostem ze zimních piteven to pro vás teď nebude tak psychicky náročné.

Polovina kruhů, která není zrovna na pitevnách, se v této době zabývá dalším studiem histologických preparátů, protože se bude konat poslední histologické zkoušení z nervů, endokrina a smyslů.

Celé zápočtové peklo končí závěrečným testíkem ze smyslové soustavy. Máte tohle všechno za sebou? Dobrá práce, teď už nezbývá nic jiného než najít si vhodný termín na zkoušku.

Zkouška

Vyvrcholení celého roku je tady. U zkoušky si taháte 4 otázky – jednu z každého tematického okruhu (1.pohybová soustava, 2. orgánové soustavy, 3. PNS + cévní a mízní soustava, 4. CNS + smysly). Zkrátka 160 otázek, ve kterých se skrývá vše, co jste v anatomii, histologii a embryologii za celý rok probírali. O zkoušce by se dalo psát ještě dlouho. Každá komise i každá otázka je jiná, a proto mohou být zkušenosti studentů různé. Všeobecně by se dalo říct, že po celém zápočtovém šílenství určitě máte na čem stavět, teď je důležité si doposud nabité znalosti ucelit a následně je prodat před komisí.

Závěr

Po několika letech se dle mého názoru stále potvrzuje, že spojení dvou velkých předmětů v jeden bylo úspěšné. Jeho zvládnutí definitivně není procházka růžovým sadem, ale věřte mi, že vytrvalost dělá zázraky. Proto se nenechte občasným zaváháním nebo pocitem nejistoty vyvést z míry a jděte si dál za cílem, se kterým jste k nám na fakultu přišli.

Budu se na vás těšit a držím palce!

David Martínek
Chceš zjistit více informací o studiu na lékařských fakultách? Registruj se na náš webinář.
Zdroje:
https://anatomie.lf2.cuni.cz, https://www.lf2.cuni.cz

Vyber si z naší nabídky