V ČR máme celkem 8 lékařských fakult spadajících pod 4 univerzity. Na všech lékařských fakultách je možné studovat všeobecné lékařství a na 5 z nich i zubní lékařství. Jak se tedy správně rozhodnout? Všechny důležité informace jsem sepsala do tohoto článku, který vám pomůže se lépe orientovat.
Plánuješ studovat na 2. či 3. lékařské fakultě? Pak tě bude určitě zajímat, jak se úspěšně připravit na ústní pohovory těchto fakult. Připravili jsme si pro tebe článek, ve kterém najdeš, na co vše je potřeba se při přípravě zaměřit a co určitě nepodcenit.
Plánuješ studovat na 2. či 3. lékařské fakultě? Pak tě bude určitě zajímat, jak se úspěšně připravit na ústní pohovory těchto fakult. Připravili jsme si pro tebe článek, ve kterém najdeš, na co vše je potřeba se při přípravě zaměřit a co určitě nepodcenit.
Fyzika je u většiny studentů ten nejméně oblíbený předmět z přijímačkového tria fyziky, chemie a biologie. Mnoho studentů jí zcela nerozumí, proto bývá většinou u přijímacích zkoušek tou klíčovou, která nakonec rozhoduje. Tedy kdo fyzice rozumí, má velký náskok oproti ostatním.
Budu k vám zcela upřímná v tomto článku. Možná si zde přečtete věci, kterým ani nebudete chtít věřit, ale je to moje realita přijímaček a maturity. Snad to někoho uklidní a dám mu naději, že jde i nemožné.
Cesta k výborným studijním výsledkům je těžká a plná odříkání. Univerzální recept na úspěch sice neexistuje, ale pro inspiraci se s vámi podělím o tom, jak zvládám zkouškové na medicíně a která pravidla se během příprav snažím dodržovat.
Sloveso “přežila“ je podle mě naprosto výstižné. Ale nebojte, nechci vás tímto článkem vyděsit nebo dokonce odradit. Trocha reality a upřímnosti k tomu ale patří.
Medicína nebyla můj sen celý život. Abych byla upřímná, dříve jsem si ani netroufala nad doktořinou uvažovat. Projití tak velkým sítem uchazečů se mi zdálo naprosto nereálné a dvakrát jsem si nevěřila. Ve třeťáku se můj pohled na věc ale nějak změnil a já se rozhodla to alespoň zkusit.
Škola už je v plném proudu a na vás, kteří letos maturujete, se bezpochyby valí spousta povinností. Učitelé vás začínají strašit s přípravou na maturitu, zadávají vám spoustu práce a vy se ještě navíc potřebujete připravovat na přijímačky. Pravděpodobně vám teď přijde nemožné to všechno za jeden školní rok stihnout.
Tato lékařská fakulta vznikla z původní Zdravotně sociální fakulty založené teprve roku 1993. Fakulta se rychle rozšiřovala o nové lékařské i nelékařské obory a v roce 2010 získala akreditaci pro studijní program Všeobecné lékařství. Kromě medicíny je zde velký výběr bakalářských studijních programů, jako je všeobecná sestra, porodní asistentka, nutriční terapeut, zdravotnický záchranář, ergoterapeuta mnohé další.
Lékařská fakulta v Hradci Králové byla založena hned po 2. světové válce a je součástí Univerzity Karlovy. Škola leží blízko městského centra, takže dopravu zvládají studenti obvykle pěšky nebo na kole. První tři roky preklinického vzdělávání tráví studenti v nových moderních budovách kampusu. V klinických ročnících pak docházejí do fakultní nemocnice, která je zároveň největší nemocnicí východních Čech.
Jak hezký by byl svět s rozhodovacím procesem, jenž nás bezpečně dostane k odpovědi, kterou potřebujeme, a nakonec se pro nás i hodí. Zní to nereálně? Ať už se rozhodujete o své kariéře, nebo prostě potřebujete pomoc s orientací v důležitém rozhodnutí, čtěte dál.
Hlásíte se na 3. lékařskou fakultu a chtěli byste vědět, co vás na začátku studia čeká? Doufám, že tady dostanete větší představu o vyučovaných předmětech a stylu výuky, se kterým se u nás setkáte. V průběhu téměř všech ročníků studia se setkáte s tzv. integrovaným stylem výuky. Ten spočívá v kombinaci různých tradičních předmětů do logicky uspořádaných kurzů. Kromě těchto větších modulů samozřejmě budete muset věnovat pozornost “klasickým” předmětům.
Lékařská fakulta v Plzni spadající pod Univerzitu Karlovu vznikla v roce 1953 původně pouze jako místní pobočka původní lékařské fakulty založené Karlem IV. Od roku 1959 je ovšem samostatnou lékařskou fakultou. Dříve probíhalo studium na sedmi tradičních ústavech, které byly rozesety po Plzni 1.
Lékařská fakulta Masarykovy univerzity byla založena roku 1919. Od roku 1951 byla na fakultě zavedena vedle výuky všeobecného lékařství výuka lékařství zubního. Současným děkanem je prof. MUDr. Martin Repko, Ph.D., přednosta ortopedické kliniky. Na lékařské fakultě nyní studuje 4378 studentů. Fakultu najdeme v Brně Bohunicích. V Bohunicích nalezneme také Fakultní nemocnici Brno.
Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci je s určitostí už tradiční zastávkou mnohých budoucích lékařů, přeci jen je to druhá nejstarší medicína u nás. V případě UPOL na 100% platí, že věk je jen číslo. Snoubí se zde totiž tradice s moderním přístupem i vybavením, a tak vytváří harmonický celek, který po procházce starou budovou či novou dostavbou určitě oceníte.
Historie 3. lékařské fakulty se začala psát v roce 1953, kdy došlo k rozdělení původně jedné lékařské fakulty na tři. Tato konkrétní byla profilována jako hygienická fakulta. V roce 1990 došlo k vytvoření konceptu 1., 2. a 3. lékařské fakulty. Budova fakulty se nachází ve vinohradském zdravotnickém areálu, který je tvořen nejen budovami fakulty, ale také Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady, Státním zdravotním ústavem, Institutem pro postgraduální vzdělávání ve zdravotnictví, Státním ústavem pro kontrolu léčiv a Střední zdravotnickou školou.
Celá Univerzita Karlova je nejstarší středoevropskou vysokou školou a už od její založení císařem Karlem IV. se zde jako jeden ze čtyř základních předmětů vyučuje právě medicína. Historie této fakulty je přirozeně velmi bohatá a zrcadlí se v ní klíčová období našich dějin. Jako studenti a absolventi se můžete zařadit mezi významné tváře českého lékařství - Rudolfa Jedličku, Karla Rašku, Pavla Pafku, Aleksi Šeda a další.