Free cookie consent management tool by TermsFeed Policy Generator Update cookies preferences

Články ze světa medicíny

Reset filtru
Filtr kategorií
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Proč máme víc proteinů než genů?

Geny jsou základní jednotky dědičné informace. Chemicky se jedná o DNA. Většina genů jsou vlastně „recepty“ pro výrobu bílkovin neboli proteinů. Každý gen obvykle obsahuje návod na sestavení jednoho proteinu a v tomto článku se podíváme na to, jak celý proces probíhá.

Kategorie: 
Věda
Datum: 
14.5.2024
Proč (ne)studovat stomatologii

Zvažujete stomatologii, ale nevíte, zda je to pro vás to pravé? Rozhodování je někdy hodně obtížné, a proto není od věci se tomu podívat na zub v našem novém článku.

Kategorie: 
Studium
Datum: 
10.4.2024
Zapojení do vědeckého bádání při studiu: Jak se angažovat a jaké výhody to přináší

Věda a výzkum jsou nepostradatelnou součástí medicíny. Proč musí mít každý lékař povědomí o nejnovějších vědeckých poznatcích a proč by nás to mělo zajímat už při studiu?

Kategorie: 
Studium
Datum: 
15.3.2024
Z jakých učebnic se učit na přijímačky?

V článku vám doporučím několik titulů ke každému předmětu a také různé stránky, kde knihy sehnat levněji než v knihkupectví. Na konci článku jsem ještě přidala fotografie všech učebnic, abyste i viděli, jak doporučené tituly vypadají.

Kategorie: 
Přijímací zkoušky
Datum: 
12.2.2024
Jde skloubit studium na medicíně a brigáda?

Když někomu řeknu, že studuji medicínu, prvním dotazem bývá, jestli je to těžký (ano, docela je). A druhým pak, jestli mám čas i na něco jiného, než školu. V tomto článku si tedy přiblížíme, jak se dá skloubit studium na medicíně s brigádou a jinými aktivitami.

Kategorie: 
Studium
Datum: 
8.1.2024
Patologie a patologické pitvy - co to obnáší a na co se připravit?

Když jsem začala přemýšlet nad studiem medicíny, odrazovaly mě hlavně 2 věci. Pokud si myslíte, že to byla ta hromada učení, asi vás překvapím.

Kategorie: 
Studium
Datum: 
11.12.2023
Program Dvojčata aneb Prvákem 3.LF na zkoušku

Program Dvojčata je propagační akce, kterou už 15 let pořádá 3. lékařská fakulta UK pro středoškoláky, hlavně v maturitním ročníku.

Kategorie: 
Studium
Datum: 
8.11.2023
Rozhovor: Medicína plus jedna – dá se to vůbec a stojí to za to?

Samozřejmě se to dá, jinak by tento článek nemohl vzniknout. Udělal jsem pro Vás rozhovor s paní MUDr. Mgr. Terezou Schimerovou, vyptal se jí na její cestu a co by Vám poradila.

Kategorie: 
Rozhovory
Datum: 
11.10.2023
Modul buňka na 3.LF

Dnes jsem si pro vás připravila článek, který se netýká přijímaček, ale už samotného studia na medicíně. Nedávno jsem dodělala první ročník na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

Kategorie: 
Studium
Datum: 
11.9.2023
Anatomické pitvy

Pitvy jsou nedílnou součástí studia medicíny a pro hodně studentů jsou obřím strašákem. Sem tam si někdo lékařskou fakultu dokonce i rozmyslí z důvodu obavy, že tohle nezvládne. Já o sobě tenkrát také pochybovala. V dnešním článku bych vám proto chtěla prozradit, proč se nenechat pitvami odradit. A hlavně vám předám nějaké info, protože velká část našeho strachu pramení právě z nevědomosti.

Kategorie: 
Studium
Datum: 
17.7.2023
Co vás čeká v prváku na 1.LF UK?

Hlásíte se 1. lékařskou fakultu UK nebo jste už dokonce přijatí? V dnešním článku se vám pokusím přiblížit, co první ročník obnáší a na jaké předměty a zážitky se můžete těšit.

Kategorie: 
Studium
Datum: 
8.6.2023
Přijímačky na medicínu přehledně (2023)

V ČR máme celkem 8 lékařských fakult spadajících pod 4 univerzity. Na všech lékařských fakultách je možné studovat všeobecné lékařství a na 5 z nich i zubní lékařství. Jak se tedy správně rozhodnout? Všechny důležité informace jsem sepsala do tohoto článku, který vám pomůže se lépe orientovat.

Kategorie: 
Přijímací zkoušky
Datum: 
12.5.2023
(2/2) Jak se připravit na pohovor 2.LF a 3.LF UK?

Plánuješ studovat na 2. či 3. lékařské fakultě? Pak tě bude určitě zajímat, jak se úspěšně připravit na ústní pohovory těchto fakult. Připravili jsme si pro tebe článek, ve kterém najdeš, na co vše je potřeba se při přípravě zaměřit a co určitě nepodcenit.

Kategorie: 
Přijímací zkoušky
Datum: 
21.4.2023
(1/2) Jak se připravit na pohovor 2.LF a 3.LF UK?

Plánuješ studovat na 2. či 3. lékařské fakultě? Pak tě bude určitě zajímat, jak se úspěšně připravit na ústní pohovory těchto fakult. Připravili jsme si pro tebe článek, ve kterém najdeš, na co vše je potřeba se při přípravě zaměřit a co určitě nepodcenit.

Kategorie: 
Přijímací zkoušky
Datum: 
3.4.2023
Tipy na fyziku k přijímačkám

Fyzika je u většiny studentů ten nejméně oblíbený předmět z přijímačkového tria fyziky, chemie a biologie. Mnoho studentů jí zcela nerozumí, proto bývá většinou u přijímacích zkoušek tou klíčovou, která nakonec rozhoduje. Tedy kdo fyzice rozumí, má velký náskok oproti ostatním.

Kategorie: 
Přijímací zkoušky
Datum: 
10.3.2023
Moje cesta za snem aneb můj zatím nejtěžší rok

Budu k vám zcela upřímná v tomto článku. Možná si zde přečtete věci, kterým ani nebudete chtít věřit, ale je to moje realita přijímaček a maturity. Snad to někoho uklidní a dám mu naději, že jde i nemožné.

Kategorie: 
Přijímací zkoušky
Datum: 
10.2.2023
Jak se správně učit

Cesta k výborným studijním výsledkům je těžká a plná odříkání. Univerzální recept na úspěch sice neexistuje, ale pro inspiraci se s vámi podělím o tom, jak zvládám zkouškové na medicíně a která pravidla se během příprav snažím dodržovat.

Kategorie: 
Studium
Datum: 
9.1.2023
Jak jsem přežila prvák na medicíně

Sloveso “přežila“ je podle mě naprosto výstižné. Ale nebojte, nechci vás tímto článkem vyděsit nebo dokonce odradit. Trocha reality a upřímnosti k tomu ale patří.

Kategorie: 
Studium
Datum: 
24.11.2022
První krok v cestě stát se lékařem aneb jak jsem se připravovala na přijímačky

Medicína nebyla můj sen celý život. Abych byla upřímná, dříve jsem si ani netroufala nad doktořinou uvažovat. Projití tak velkým sítem uchazečů se mi zdálo naprosto nereálné a dvakrát jsem si nevěřila. Ve třeťáku se můj pohled na věc ale nějak změnil a já se rozhodla to alespoň zkusit.

Kategorie: 
Přijímací zkoušky
Datum: 
18.10.2022
Moje příprava na přijímačky aneb jak se z toho nezbláznit

Škola už je v plném proudu a na vás, kteří letos maturujete, se bezpochyby valí spousta povinností. Učitelé vás začínají strašit s přípravou na maturitu, zadávají vám spoustu práce a vy se ještě navíc potřebujete připravovat na přijímačky. Pravděpodobně vám teď přijde nemožné to všechno za jeden školní rok stihnout.

Kategorie: 
Přijímací zkoušky
Datum: 
26.9.2022
Přijímačky na LF v Ostravě

Tato lékařská fakulta vznikla z původní Zdravotně sociální fakulty založené teprve roku 1993. Fakulta se rychle rozšiřovala o nové lékařské i nelékařské obory a v roce 2010 získala akreditaci pro studijní program Všeobecné lékařství. Kromě medicíny je zde velký výběr bakalářských studijních programů, jako je všeobecná sestra, porodní asistentka, nutriční terapeut, zdravotnický záchranář, ergoterapeuta mnohé další.

Kategorie: 
Lékařské fakulty
Datum: 
1.8.2022
Přijímačky na LF UK v Hradci Králové

Lékařská fakulta v Hradci Králové byla založena hned po 2. světové válce a je součástí Univerzity Karlovy. Škola leží blízko městského centra, takže dopravu zvládají studenti obvykle pěšky nebo na kole. První tři roky preklinického vzdělávání tráví studenti v nových moderních budovách kampusu. V klinických ročnících pak docházejí do fakultní nemocnice, která je zároveň největší nemocnicí východních Čech.

Kategorie: 
Lékařské fakulty
Datum: 
1.7.2022
Je medicína pro mě?

Jak hezký by byl svět s rozhodovacím procesem, jenž nás bezpečně dostane k odpovědi, kterou potřebujeme, a nakonec se pro nás i hodí. Zní to nereálně? Ať už se rozhodujete o své kariéře, nebo prostě potřebujete pomoc s orientací v důležitém rozhodnutí, čtěte dál.

Kategorie: 
Studium
Datum: 
12.4.2022
Studium na 3. LF

Hlásíte se na 3. lékařskou fakultu a chtěli byste vědět, co vás na začátku studia čeká? Doufám, že tady dostanete větší představu o vyučovaných předmětech a stylu výuky, se kterým se u nás setkáte. V průběhu téměř všech ročníků studia se setkáte s tzv. integrovaným stylem výuky. Ten spočívá v kombinaci různých tradičních předmětů do logicky uspořádaných kurzů. Kromě těchto větších modulů samozřejmě budete muset věnovat pozornost “klasickým” předmětům.

Kategorie: 
Studium
Datum: 
23.3.2022
Přijímačky na LF v Plzni

Lékařská fakulta v Plzni spadající pod Univerzitu Karlovu vznikla v roce 1953 původně pouze jako místní pobočka původní lékařské fakulty založené Karlem IV. Od roku 1959 je ovšem samostatnou lékařskou fakultou. Dříve probíhalo studium na sedmi tradičních ústavech, které byly rozesety po Plzni 1.

Kategorie: 
Lékařské fakulty
Datum: 
3.2.2022
Přijímačky na LF MUNI

Lékařská fakulta Masarykovy univerzity byla založena roku 1919. Od roku 1951 byla na fakultě zavedena vedle výuky všeobecného lékařství výuka lékařství zubního. Současným děkanem je prof. MUDr. Martin Repko, Ph.D., přednosta ortopedické kliniky. Na lékařské fakultě nyní studuje 4378 studentů. Fakultu najdeme v Brně Bohunicích. V Bohunicích nalezneme také Fakultní nemocnici Brno.

Kategorie: 
Lékařské fakulty
Datum: 
6.8.2021
Přijímačky na LF UPOL

Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci je s určitostí už tradiční zastávkou mnohých budoucích lékařů, přeci jen je to druhá nejstarší medicína u nás. V případě UPOL na 100% platí, že věk je jen číslo. Snoubí se zde totiž tradice s moderním přístupem i vybavením, a tak vytváří harmonický celek, který po procházce starou budovou či novou dostavbou určitě oceníte.

Kategorie: 
Lékařské fakulty
Datum: 
4.8.2021
Přijímačky na 3. LF UK v Praze

Historie 3. lékařské fakulty se začala psát v roce 1953, kdy došlo k rozdělení původně jedné lékařské fakulty na tři. Tato konkrétní byla profilována jako hygienická fakulta. V roce 1990 došlo k vytvoření konceptu 1., 2. a 3. lékařské fakulty. Budova fakulty se nachází ve vinohradském zdravotnickém areálu, který je tvořen nejen budovami fakulty, ale také Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady, Státním zdravotním ústavem, Institutem pro postgraduální vzdělávání ve zdravotnictví, Státním ústavem pro kontrolu léčiv a Střední zdravotnickou školou.

Kategorie: 
Lékařské fakulty
Datum: 
26.7.2021
Přijímačky na 1. LF UK v Praze

Celá Univerzita Karlova je nejstarší středoevropskou vysokou školou a už od její založení císařem Karlem IV. se zde jako jeden ze čtyř základních předmětů vyučuje právě medicína. Historie této fakulty je přirozeně velmi bohatá a zrcadlí se v ní klíčová období našich dějin. Jako studenti a absolventi se můžete zařadit mezi významné tváře českého lékařství - Rudolfa Jedličku, Karla Rašku, Pavla Pafku, Aleksi Šeda a další. 

Kategorie: 
Lékařské fakulty
Datum: 
5.7.2021
Přijímačky na 2. LF UK v Praze

Když mluvíme o 2. lékařské fakultě, jistě nám všem vytane na mysli Fakultní nemocnice Motol, a to oprávněně.

Kategorie: 
Lékařské fakulty
Datum: 
12.7.2021